Wizyta w siedzibie Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”

Spotkanie z druhną Barbarą Kos- Harat – Naczelnikiem Wyszkolenia Sokolego oraz druhną Wiolettą Waluś- Instruktorem Narciarstwa Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Międzybrodziu Bialskim.

W dniu 26 października 2017 roku uczniowie z kl. VII i II gimn. wraz z opiekunami p. Agnieszką Kleczyńską, Małgorzatą Okrzesik i Piotrem Szczepaniakiem, udali się do Centrum Kultury w Międzybrodziu Bialskim
w ramach realizacji projektu „ Droga do kariery”.

Spotkanie składało się z dwóch części, które prowadziły panie: Barbara Kos – Harat i Wioletta Waluś. Zajęcia praktyczno– edukacyjne odbyły się w Siedzibie „Sokoła”, gdzie p. Barbara przedstawiła na historię działalności towarzystwa. Mieliśmy okazję zobaczyć najcenniejszy gminny skarb - oryginalny sztandar z 1924 roku, który został wykonany w pracowni w Chorzowie. Pani Naczelnik zwróciła naszą uwagę na znaczenie symboli umieszczonych na zabytkowym sztandarze.

Obecnie w PTG „Sokół” działa pięć sekcji: narciarska, militarna, rowerowa, turystyczna i piłki ręcznej, do których w każdej chwili możemy się zapisać i działać aktywnie.

Atrakcją tego spotkania był konkurs wiedzy na temat „Sokół” wczoraj i dziś”. Nagrodzeni otrzymali pamiątkowe książki na temat historii i działalności „Sokoła” oraz filmik pod tytułem „Sto lat PTG Sokół”.

Na zakończenie pobytu w siedzibie „Sokoła” spożyliśmy słodki poczęstunek- specjalnie dla nas przygotowany przez „Dziadka” Antosia.

Druga część miała miejsce w Izbie Regionalnej. Podziwialiśmy wystawę dotyczącą działalności Józefa Hallera-  Naczelnego Dowódcy wszystkich Wojsk Polskich.

Pani Barbara Kos-Harat i Pani Wioletta Walus są bardzo zaangażowane w działalność PTG „Sokół”. Bezpłatnie prowadzą zajęcia w poszczególnych sekcjach oraz bezinteresownie pomagają „sokolim dzieciom”.

Prowadzące zwróciły uwagę na fakt, że zaangażowanie w jakąkolwiek działalność nie musi przynosić zysków finansowych, gdyż cenniejsza jest satysfakcja z efektów wykonywanej pracy społecznej.

Dziękujemy bardzo– uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. św. Królowej Jadwigi w Międzybrodziu Żywieckim.

Zredagowała:

Justyna Broniszewska