Ratujemy i uczymy ratować

Uczniowie klasy pierwszej SP w listopadzie i grudniu 2017 uczestniczyli w zajęciach z udzielania pierwszej pomocy osobom, które uległy nagłym wypadkom. Zajęcia prowadziła p. Agnieszka Kleczyńska, która otrzymała certyfikat ukończenia kursu pt. „Ratujemy i uczymy ratować" zorganizowanego przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Podczas zajęć dzieci uczyły się jak bezpiecznie i skutecznie pomóc osobie, która takiej pomocy potrzebuje. W szkoleniu zostały wykorzystane materiały dydaktyczne przygotowane przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy:

• podręczniki do nauki pierwszej pomocy dla dzieci i nauczycieli,
  • manekiny MiniAnia i LittleAnia,
  • tekturowe telefony komórkowe.

Podczas warsztatów zostały poruszone następujące tematy:

• 1. Bezpieczeństwo osoby udzielającej pomocy i poszkodowanego oraz wzywanie pomocy.

W tym zakresie uczniowie uczyli się jak zadbać o swoje bezpieczeństwo i bezpieczeństwo poszkodowanego. Co robić, gdy jesteśmy na niebezpiecznym terenie, jak zabezpieczyć miejsce, w którym się znajdujemy i w jaki sposób wezwać pomoc.

• 2. Sprawdzanie przytomności osoby poszkodowanej oraz wzywanie pomocy.

Uczniowie zapoznając się z powyższym tematem ćwiczyli, w jaki sposób sprawdzić, czy osoba poszkodowana jest przytomna i co robić, jeżeli w pobliżu miejsca wypadku nie będzie nikogo dorosłego. Uczniowie przypomnieli i utrwalili numery telefonów ratunkowych oraz zapoznali się z całą procedurą zgłaszania wypadku i wzywania fachowej pomocy.

• 3. Oddech

Na tych zajęciach dzieci uczyły się rozpoznawania trzema zmysłami (słuch, wzrok, dotyk) czy poszkodowany oddycha.

• 4. Pozycja boczna ustalona.

Podczas ćwiczeń pozycji bocznej ustalonej dzieci uczyły się jak ułożyć osobę poszkodowaną by spokojnie i bezpiecznie móc doczekać się przyjazdu karetki pogotowia oraz w jaki sposób kontrolować stan rannego.

• 5. Oddechy ratownicze.

Wykorzystując manekin MiniAnia uczyliśmy się  jak pomóc rannemu, który nie oddycha. Uczniowie wykonywali  oddechy ratownicze, zwracając uwagę na ruch klatki piersiowej. Ponad to nauczyli się ile wdechów powinni  wykonać, żeby ich pomoc była skuteczna.

• 6. Uciskanie klatki piersiowej.

Dalszy etap ćwiczeń z manekinem oparty był na opanowaniu umiejętności odpowiedniego uciskania klatki piersiowej oraz zapamiętania liczby dokonywanych ucisków.

• 7. Łańcuch Przeżycia.

Podsumowanie zajęć to zapamiętywanie Łańcucha Przeżycia. Na zakończenie uczestnicy zajęć z pierwszej pomocy zdawali mini - egzamin, który polegał na wypełnieniu przygotowanych testów

W efekcie uczniowie objęci powyższym szkoleniem już od najmłodszych lat oswajają się ze świadomością konieczności niesienia pomocy poszkodowanym. Uczą się odpowiedniego zachowania w obliczu wypadku, potrafią wezwać prawidłowo pomoc przez telefon oraz wykonać najprostsze czynności przy osobie poszkodowanej.

Dzięki powyższym zajęciom uczymy odpowiedzialności za siebie i innych.

Agnieszka Kleczyńska