Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

Obchody 100-lecia szkoły


100

W dniu 4 czerwca 2011 roku w Zespole Szkół 
im. św. Królowej Jadwigi w Międzybrodziu Żywieckim 
odbyła się uroczystość, która na długo pozostanie w pamięci jej uczestników.
Świętowaliśmy 100-lecie szkolnictwa w naszej miejscowości.

   

     Warto na początek przypomnieć, że w 1910 roku Rząd Galicji wydał zarządzenie, na mocy którego w naszej wsi założona została Szkoła Ludowa: jednoklasowa o 3 stopniach.

Rodzice zapisali do niej 103 dzieci, które uczyły się w dwóch wynajętych salach. 

Jej pierwszym kierownikiem był Franciszek Zwoleński. 
W roku szkolnym 1922/23 ówczesna kierowniczka, Ludwika Kiernicka, rozpoczęła budowę "prawdziwej szkoły". W dwa lata później drewniana szkoła była gotowa. W czasie II wojny światowej, w 1941 roku, zamieniono ją na niemiecką. Polska szkoła, pod tymczasowym kierownictwem Marii Koman, rozpoczęła działalność już w kwietniu 1945 roku. W latach 50.,pod kierownictwem Janiny Białek, szkoła przeżywała swój rozkwit. W latach 60. przystąpiono 

do budowy nowej szkoły, której uroczyste otwarcie miało miejsce 30 stycznia 1970 roku, kiedy kierownikiem był Franciszek Najzer. Od tej pory, w czasie, gdy dyrektorami byli: Bronisław Strąg, Stanisław Mrowiec i obecny - Roman Rokita, szkołę rozbudowywano jeszcze kilkakrotnie. W 1979 roku dobudowano kilka sal lekcyjnych, w 1997 zyskaliśmy salę gimnastyczną,

a w 2000 roku oddano do użytku całe nowe skrzydło, w którym mieści się obecnie gimnazjum.

W roku 2003 przeprowadzono generalny remont szkoły, nadając jej obecny wygląd. 

    Obchody 100-lecia rozpoczęliśmy o godzinie 1000 uroczystą Mszą Świętą w Kościele p.w. MBNP w Międzybrodziu Żywieckim, której przewodniczył ksiądz proboszcz Stanisław Budziak, zaś kazanie wygłosił były uczeń naszej szkoły ks. Michał Kliś. Przy ołtarzu zgromadzili się liczni duchowni -  ksiądz dziekan Jan Wodniak oraz księża - absolwenci tej szkoły: Bronisław Martyniak, Tadeusz Wolf, Marian Kliś,  Kazimierz Kijas, Michał Kliś, Józef Orawczak, Krzysztof Dudziak, Wojciech Pastwa i Janusz Nowak.   

    O godzinie1115, już w sali gimnastycznej szkoły, rozpoczęła się część oficjalna obchodów. 
Po uroczystym wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu państwowego, wystąpił dyrektor szkoły, Roman Rokita, który przywitał licznie przybyłych gości, a wśród nich: posła na Sejm RP 
Kazimierza Matusznego, w-ce starostę powiatu żywieckiego Andrzeja Kalatę, Annę Stachowicz 
oraz Józefa Szczepańczyka z Delegatury Kuratorium Oświaty w Bielsku-Białej, wójta gminy 
Adama Kosa, księży, dyrektorów i przedstawicieli instytucji działających w naszej gminie, 
dyrektorów szkół i przedszkoli, przedstawicieli organizacji społecznych, nauczycieli emerytów, absolwentów szkoły i wszystkich obecnych. Dalszą część uroczystości poprowadziła nasza koleżanka Barbara Kos-Harat. Najpierw, w holu szkoły, nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej "100-lecie Szkolnictwa w Międzybrodziu Żywieckim". W tej ceremonii brało udział kilkanaście osób, pozostali mogli ją oglądać w sali gimnastycznej dzięki przekazowi medialnemu. Następnie zgromadzeni mieli możliwość wysłuchania koncertu zespołu Big-Bend, kierowanego przez Tomasza Drewniaka - absolwenta szkoły. Kolejnym punktem programu było przedstawienie przez prowadzącą historii szkoły, poparte przygotowaną przez nią prezentacją multimedialną.

    Wreszcie przyszła kolej na najmłodzszych. Grupa teatralna ze szkoły podstawowej, pod kierunkiem Gabrieli Droździk i Renaty Orawczak, przedstawiła przepiękny spektakl o Śpiącej Królewnie, która obudziła się w dzisiejszych czasach w naszej szkole. W scenie finalnej zobaczyliśmy żywiołowy taniec współczesny w wykonaniu uczniów klas najmłodszych. Zachwyciła wszystkich zarówno wspaniała gra aktorska, scenografia jak i bajeczne kostiumy.

Po owacji na cześć aktorów oklaskiwaliśmy uczniów nagrodzonych w licznych konkursach plastycznych i literackich związanych z jubileuszem. Kilku z nich odczytało własne wiersze okolicznościowe.

    W końcowej części uroczystości głos zabrali: poseł na Sejm RP - Kazimierz Matuszny, wójt gminy - Adam Kos, księża Orioniści oraz ks. Tadeusz Wolf, którzy przekazali nam gratulacje, życzenia i podarunki.

    Około godziny 1300 rozpoczęło się zwiedzanie wystaw okolicznościowych. W kilku miejscach zgromadzono: pamiątki i stare dokumenty, liczne fotografie od czasów najdawniejszych do chwili obecnej (najstarsza z roku 1911), zdobytych przez uczniów pucharów oraz prace plastyczne dzieci. Zwiedzający byli pod wrażeniem. W trakcie oglądania wystaw można było skorzystać z dwóch kawiarenek, gdzie rodzice oferowali przygotowane przez nich wypieki, owoce, kawę i herbatę oraz zimne napoje.

Natomiast w stołówce zaserwowano obiad dla zaproszonych gości. 

Przy specjalnym stoisku każdy mógł zakupić liczne gadżety, np. koszulki, długopisy, ołówki, kubki

z napisami związanymi z jubuleuszem oraz specjalnie na tę okazję wydaną okolicznościową broszurę pt. "100-lecie szkolnictwa w Międzybrodziu Żywieckim".

Chętni mogli również wpisać się do wystawionej przez rodziców "Księgi pamiątkowej".

W tym czasie na placu szkolnym trwała już zabawa z wodzirejem dla dzieci i piknik.

    Ostatnim punktem programu był festyn przy muzyce, który przyciągnął wielu mieszkańców Międzybrodzia i trwał do późnych godzin nocnych.

     Obchody 100-lecia wpiszą się w historię naszej miejscowości jako uroczystość niezwykła 
i wyjątkowa, wszak następna dopiero za 100 lat.

                                                                                                                           mgr Małgorzata Krzak


k


Przejdź do góry