24 WDH Dobre Duchy

24 Drużyna Harcerska „Dobre Duchy”

– działa w naszej szkole od września 2000 r.

Pierwsze zastępy w drużynie tworzyli uczniowie szkoły podstawowej, z czasem byli to też uczniowie gimnazjum. Obecnie jest to WDH czyli Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „Dobre Duchy”. Barwami drużyny są błękitne chusty, granatowe berety i getry. Starsi harcerze noszą kapelusze. Drużyną od początku opiekują się druhny phm Gabriela Droździk i hm Renata Orawczak.

Pierwsze Przyrzeczenie Harcerskie miało miejsce podczas biwaku w Makowie Podhalańskim, gdzie mieściła się stanica Hufca Żywieckiego. Od tej pory harcerze co roku wyjeżdżają na obozy i biwaki. W tym roku będzie to już 10 obóz, w Zakrzowie, pod nazwą „W drużynie Robin Hooda”. Wcześniejsze obozy miały miejsce:

I.      2002 r. Tęczowy obóz” Maków Podhalański

II.      2003 r.  „Paradny wóz - Paradowóz” Oźna - Rajcza

III.      2004 r. „Siwy dym” Prusów  - Milówka

IV.      2005 r. „Na tropie” Dąbrówka k/ Wadowic

V.      2006 r. „Bieszczadzki trakt” Ruszelczyce k/ Przemyśla

VI.      2007 r. „Co w trawie piszczy?” Rzepiska

VII.      2008 r. „Górale też Indianie” Kosarzyska k/ Piwnicznej

VIII.      2009 r. „U źródeł” Ustroń

IX.    2010 r. „Spadkobiercy Grunwaldu” Kasinka Mała

X.   2011 r.„W drużynie Robin Hooda”

XI.   2012 r. „W olimpijskiej wiosce”

XII.   2013 r. „Kosmici wśród bladawców”

Każdy obóz jest podsumowaniem zdobytych umiejętności, a zarazem rodzajem nagrody za cały rok pracy. Życie obozowe dostarcza wielu przygód, wrażeń i pozostawia wspomnienia na wiele lat.

Oprócz obozów,  harcerze wyjeżdżają na biwaki i coroczne Rajdy Beskidzkich Trampów. Najmilej wspominają biwaki: na Hali Boraczej, w Żabnicy, w Rabce i w Łodygowicach.

„Dobre Duchy” organizują również biwaki w swojej szkole dla drużyn z całego hufca. Do niezapomnianych należy biwak, który odbył się w ramach Nieobozowej Akcji Zimowej w lutym 2007 r.  pod hasłem „Bal na zamku”.

Kronikarz drużyny odnotował również wycieczki do Kalisza i na Pola Lednickie oraz do Warszawy. Pobyt w stolicy był szczególnie ważny dla harcerzy, ponieważ odwiedzili miejsca związane z historią harcerstwa z okresu II Wojny Światowej.

Drużyna harcerska bierze udział w imprezach i uroczystościach organizowanych przez Hufiec Żywiecki i Chorągiew Śląską. Co roku z powodzeniem występuje na Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Żołnierskiej. 24 WDH bierze udział w uroczystościach patriotycznych. Tradycją jest przygotowywanie akademii środowiskowej z okazji świąt państwowych, uczestniczenie w Zaduszkach Narodowych na Matysce. Harcerze przedstawili również program artystyczny z okazji stulecia Skautingu i Harcerstwa Polskiego.

W historii drużyny odnotowano kilka akcji charytatywnych, m. in.: „I ty możesz zostać św. Mikołajem”, „Dzień Papieski”, „Tsunami – adopcja na odległość”, „Haiti”, „Pomóżmy powodzianom”.

Tradycją drużyny jest przekazywanie mieszkańcom Betlejemskiego Światła Pokoju oraz sprzedaż własnoręcznie zrobionych stroików świątecznych, a od kilku lat, także kolędowanie.

Wszystkie działania naszej drużyny spotykają się z wielką życzliwością i bardzo często z pomocą materialną. Aby uhonorować osoby, które wspierają działalność harcerską powstała Statuetka Dobrego Ducha. Jest ona przyznawana przy okazji okrągłych rocznic powstania drużyny i wręczana w uroczysty sposób na imprezie urodzinowej.

Harcerze przez cały rok spotykają się na zbiórkach w swojej harcówce lub w terenie. Zdobywają nowe umiejętności, sprawności i stopnie harcerskie.

Harcerze mają mnóstwo pomysłów na kolejne wyjazdy, akcje. Oby nie zabrakło im zapału i dalej zapełniali karty historii harcerstwa w Międzybrodziu Żywieckim.

Biwak Rzepiska 2015

2015-10-22

W dniach 23-25.09.2015 r. harcerze z naszej drużyny wyjechali  na biwak harcerski do Rzepisk k/ Białki Tatrzańskiej. Wyjazd  zorganizowany był dzięki dotacji z fundacji PGE „Energia z serca”. Koszty dla uczestników były  niewielkie i  dlatego na biwak pojechali wszyscy harcerze.

Czytaj więcej o: Biwak Rzepiska 2015

Krowa dla Laare